Domare: Bo Wallin                           Se bilder längst ned på sidan!

Domarelev: Börje Johansson

Ringsekreterare: Annette Persson

                              Annika Skogsman                                                         

 

 BASSET HOUND

 

         Hanar Valpklass 6-9 månader

 

1.     Cockerstengls Joyride SE14356/2018 Född: 2018-01-22 e. Magdaforssens Tiger u. Newdown Bassets Unbelievable Uppf: Lena &

       Tommy Stengl, Vilshult Äg: Anna Smångs & Jerry Andersson, Åmmeberg

       1 Hp

 

       Tikar  Valpklass 6-9 månader

 

 2.    Swede Sun´s Oxana SE59717/2017 Född: 2017-11-25 e. Swede Sun´s Erixon u. SE UCH Swede Sun´s Fiona Uppf: Paula

         Sunebring,   Tostared Äg: Paula Sunebring, Tostared

        1 HP Bästa valp

 

 Hanar

 

         Juniorklass 

  1. Moneyless Robby Robinson SE39611/2017 Född: 2017-05-28 e. Lulubelle´s Nearly Nirvana u. Inkelink´s Greta Garbo Uppf: Mattias Dahlman, Tyringe Äg: Stig Karlsson, Karlstad

       E 1 Junkk 

 

        Öppen klass

  1. Bassador Paddy SE54271/2015 Född: 2015-10-03 e. Gucci Gloomy Clown u. Affections Dark Fantasy Uppf: Dorte Löfgren, Huskvarna Äg: Anna Smångs, Åmmeberg

          E 1 Ökk

 

       Championklass

  1. NO UCH SE UCH Geyron´s Give Me Five SE14930/2014 Född: 2013-12-23 e. Lulubelle´s Endearing Eyecatcher u. Geyron´s Efferversce Of Joy Uppf: Lena Ande´n, Aspabruk.   Äg: Rose-Marie Eriksson, Borlänge

          E 1 Chkk CK 1 Bhkl BIM

  1. DK UCH SE UCH Swede Sun´s Conny SE13349/2013 Född: 2012-12-24 e. Multi W Multi CH Swede Sun´s Lukas u.SE UCH Swede Sun´s Zelda Uppf: Paula Sunebring, Tostared Äg: Paula Sunebring, Tostared

           E 2 CHkk CK 2 Bhkl

 

   Tikar

 

         Öppen klass

 

  C 7.  SE VCH Longlows Next-Nantucket-Sledgeride SE53153/2013 Född: 2013-10-04 e.Affections Vagabond u. Big Socks Belina 

          Carlisle Uppf: Susanne Lindqvist, Bro. Äg: Carina & Ronny Westerlund, Häggeby

          V 1ökk

 

         Championklass

  1. SE UCH FI UCH SE VCH Longlows Quite- Worth-Waiting-For SE36324/2016 Född: 2016-05-18 e. Geyron´s Give Me Five u. Longlow´s Keep-Up-The –Good-Work Uppf: Susanne Lindquist, Bro. Äg: Carina & Ronny Westerlund, Häggeby

          E CK 2 Chkk

  1. DK UCH SE UCH Swede Sun´s Lillemor SE24094/2016 Född: 2016-03-10 e. DK UCH SE UCH Swede Sun´s Bertil u. SE UCH Swede Sun´s Åfelia Uppf: Paula Sunebring, Tostared Äg: Paula Sunebring, Tostared

          E  1 Chkk CK 1 BTKL BIR,   BIS 1

 

         Veteranklass

 

  1. SE UCH SE VCH L VCH Affections Back To Reality S25049/2009 Född: 2009-03-13 e.Dick Skip od Berounky u. Affections True Love Uppf: Monica & Roland Carlsson, Vårgårda. Äg: Carina Westerlund, Häggeby

          E 1 Vetkk CK 2 Btkl

        

 PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN

    

         Hanar Valpklass 6-9 månader

  1. Petitbas Happy New Year Hardy SE13164/2018 Född: 2017-12-29 e. NO UCH Bluff`s Ivrige Finnto u. SE JCH Petitbas Dolly De Luxe Uppf. Ann-Sofie Säljgård Nilsson & Patrik Nilsson, Dala-Järna. Äg: Jesper Rattfält, Deje

           1 HP

 

         Tikar  Valpklass 6-9 månader

  1. Petitbas Happy New Year Honey SE13169/2018 Född: 2017-12-29 e. NO UCH Bluff`s Ivrige Finnto u. SE JCH Petitbas Dolly De Luxe Uppf. Ann-Sofie Säljgård Nilsson & Patrik Nilsson, Dala-Järna Äg: Niklas Dahlström, Säffle

            1 HP Bästa valp

 

  Hanar

 

         Unghundsklass 

  1. Ebouriffe Custommade SE32449/2017 Född:2017-04-13 e. Curd Graf Von Schwerin u. Ebouriffe Billie Blush Uppf: Therese & Staffan Corneliusson, Strömstad Äg: Therese Corneliusson, Strömstad   

          E 1 Ukk CK 2 Bhkl

   

          Bruks/Jaktklass

  1. SE VCH Gold-Queens Duke Dalmore SE51339/2015 Född: 2015-09-22 e. Gold-Queens Allrahelst Amarone u. Gold-Queens Tilly Trotter Uppf: Åsa & Folke Jonsson, Långserud. Äg: Risto Rantala, Grums

          E 2 BJkk

S  15. Tranaskogens Severus Snape SE54931/2016 Född: 2016-05-25 e. Ebouriffe Tiger of Sweden u. Topsy Uppf: Anders Owesen,    

          Steinkjer, Norge. Äg: Christer Johansson, Grums

         E 1 BJkk CK 1 Bhkl BIM     BIS Jakt 1

 

         Öppen klass

  1. Kärråsens Romario SE41973/2016 Född:2016-06-11 e.Rainstone Dustin u. Kärråsens Ämmy Uppf: Brittmarie & Ingemar Olofsson, Hagfors Äg: Sabine Bottenbruch, Dusseldorf, Tyskalnd

          G

 

Tikar

 

         Unghundsklass

  1. Ebouriffe Bright Serendipity SE32456/2017 Född: 2017-04-13 e. Curd Graf Von Schwerin u. Ebouriffe Billie Blush Uppf: Therese & Staffan Corneliusson, Strömstad Äg: Therese Corneliusson, Strömstad

          E 1 Ukk CK 4 Btkl

  1. Kärråsens Super Smilla SE13996/2017 Född: 2016-12-22 e. SE UCH SE JCH Kärråsens Äcko u. J Kärråsens Ösa Uppf: Brittmarie & Ingemar Olofsson. Äg: Ingemar Olofsson, Hagfors

          E 3 Ukk

  1. Kärråsens Super Stina SE13994/2017 Född: 2016-12-22 e. SE UCH SE JCH Kärråsens Äcko u. J Kärråsens Ösa Uppf: Brittmarie & Ingemar Olofsson. Äg: Lars Mosseby, Kristinehamn

          E 2 Ukk

 

          Bruks/Jaktklass

  1. SE VCH Cleobass Blondie SE39306/2016 Född: 2016-05-20 e. Ismans Sniff u. Ustorpabyns Cleopatra Uppf: Jan Karlsson, Fjällbacka Äg: Jan Karlsson, Fjällbacka

          E 2 B/jkk

  1. SE JCH Kärråsens My Name Is Martha SE42563/2015 Född 2015-06-10, e N Uch S & N Jch Around I´M What I´M. u, SJch Kärråsens Yppa. Uppf: Brittmarie & Ingemar Olofsson.Äg: Ingemar Olofsson, Hagfors

          VG 3 B/jkk

  1. Kärråsens My Name Is My SE42562/2015 Född 2015-06-10 e. N Uch S & N Jch Around I´M What I´M. u. SJch Kärråsens Yppa. Uppf: Brittmarie & Ingemar Olofsson Äg: Anders Rundqvist, Skattskärr

           Deltog ej

 

C 23. Väntans Qoketta Qarin SE23042/2014 Född: 2014-03-02 e. SE UCH SE JCH Väntans Ögonlock u. NORD JV -07 NORD V-07 Väntans  

         Grymma Grynet Uppf: Inge Hansen Pettersson & Göran Pettersson, Götene Äg: Åke Andersson, Länghem

         E 1B/jkk CK Cert 3 Btkl  BIS Jakt 2           NY SE Uch

 

         Öppen klass

 

        Kärråsens Quinta SE24591/2016 Född: 2016-03-09 e. Kärråsens David u. Kärråsens Ösa Uppf: Brittmarie & Ingemar Olofsson. Äg:

        Erik Käck, Dala-Järna

        VG 2 Ökk

  1. Tranaskogens Fryd NO44856/16 Född:2016-05-25 e. Ebouriffe tiger of Sweden u. Topsy Uppf: Anders Owesen, Äg: Leif Rakkestad, Skotselv

          E 1 Ökk CK 2 Btkl

   

          Championklass

 

  1. DK UCH Väntans Qära Qerstin SE23044/2014 Född: 2014-03-02 e. SE UCH SE JCH Väntans Ögonlock u. NORD JV -07 NORD V-07 Väntans Grymma Grynet Uppf: Inge Hansen Pettersson & Göran Pettersson , Götene Äg: Inge Hansen Pettersson, Götene

          E 1 CHkk CK 1 Btkl BIR    BIS 2

 

         Uppfödarklass      

 

        Kärråsens Kennel, äg Brittmarie & Ingemar Olofsson med följande hundar: 16, 18, 19, 21, 22, 24  Deltog ej.

 

 BASSET FAUVE DE BRETAGNE

 

          Hanar Valpklass 6-9 månader

  1. Fallbackskogs Fritjof SE16071/2018 Född: 2018-01-16 e. Högmossens Francios u. Fallbackskogs Freja Uppf: Barbro & Hans Pettersson, Gotlands Tofta Äg:Yvonne Grankvist & Per-Erik Pettersson, Eskilstuna

          1 HP  Bästa valp

  1. Jaktfauveritens Herman SE13029/2018 Född: 2017-12-20 e. Love A Fauve Elivis u. SE JCH SV VCH Grebbas Rizzi Uppf: Peter Lundberg, Hova. Äg: Sylve Bengtsson, Gnosjö

           2

 

          Tikar  Valpklass 6-9 månader

 

  1. Jägardrömmens Fanta SE10406/2018 Född: 2017-11-24 e. NO UCH Whistlewood´s Butternut u. SE JCH NO JCH SE VCH SE UCH DK UCH Kiwi Uppf: Suzanne Östlund/ Hans Gustafsson, Bollebygd Äg: Suzanne Östlund/ Hans Gustafsson, Bollebygd

           1 Hp 

  1. Zibbans Krustad SE19389/2018 Född: 2018-01-12 e. Zibbans Kanon u. Zibbans Esmeralda Uppf: Liselotte Sellen Bore, Tidaholm Äg: Liselotte Sellen Bore, Thomas Holmström, Nordmarkshyttan

           2 Hp

 

Hanar

 

         Juniorklass

  1. Lantlollans Cavate Corentin SE25169/2017 Född: 2017-03-31 e. Whistlewood´s Dunbar Rover u. Lantlollans Bejublade Belle Uppf: Boel & lars Johansson, Lilla Isåsen Äg: Bo Lindberg & Lena Riddarström, Grillby

          E 1 Junkk CK 2 BHKL

        

         Öppen Klass

  1. Hovriket´s Cigge Citron SE55981/2013 Född: 2013-10-15 e. Harak du Rallye Des Granges u.Hovriket´s Fagra Fenni Uppf: Magdalena Lindberg, Vollsjö Äg: Anders Johansson, Köping

          VG 1 Ökk

 

          Bruks/Jaktklass

  1. SE JCH SE VCH Hedarnas Bonzo SE20636/2012 Född: 2012-02-12 e. Madfällans Verner u. Emilhaugens Troja Uppf: Hedarnas kennel, Nordmarkshyttan Äg: Tomas Holmström, Nordmarkshyttan

           VG 1 B/jkk

  1. Sjögareds Merlin SE30249/2014 Född: 2014-04-19 e. SE JCH SE VCH NO JCH Jägardrömmens Chummy u. SE UCH SE JCH Whistlewood´s Cory Azalea Uppf: Håkan Olsson, Töllsjö Äg: Lena Carlsson, Hökerum

          G

 

        Championklass

  1. C.I.B SE UCH NO UCH DK UCH FI UCH SE JCH SE JV-15 Högmossen´s Carpe Diem SE23285/2014 Född: 2014-03-12 u. SE UCH NO UCH SE VCH DK UCH SE JCH C.I.B Jägardrömmens Ares e. NOV-12 Högmossen´s Axelle Uppf: Michael Karlsson Äg: Michael Karlsson, Runhällen

          E 1 CHkk CK 3 Bhkl

 

         Veteranklass 

  1. SE UCH SE VCH SE JCH NO UCH NO VCH NO JCH Madfällans Verner S40024/2009 Född: 2009-05-19 e. Stöpbergets Grim u. Madfällans Paulina Uppf: Henry Forsberg, Tranås Äg: Thomas Holmström, Nordmarkshyttan

           E 1 Vetkk CK 1 Bhkl BIR  Bästa Veteran    BIS 3

 

    Tikar

 

          Juniorklass 

  1. Fiskåfjällets Astrid SE40684/2017 Född: 2017-06-10 e. Sjögareds Merlin u. Fallbackskogs Frejdis Uppf: Yvonne Grankvist & Per-Erik Pettersson, Eskilstuna Äg: Yvonne Grankvist & Per-Erik Pettersson, Eskilstuna

           G

  1. Högmossens Embla SE35035/2017 Född: 2017-05-27 e. Harak Du Rallye Granges u. Högmossens Axelle Uppf: Michael Karlsson,Runhällen Äg: Gert-Ove Germundsson, Finspång

           E 1 Junkk

  1. Högmossens Troja SE35037/2017 Född: 2017-05-27 e. Harak Du Rallye Des Granges u. Högmossens Axelle Uppf: Michael Karlsson, Runhällen Äg: Michael Karlsson, Runhällen

           Deltog ej

 

           Bruks/Jaktklass

  1. J Buskarnas Azalea SE39443/2014 Född: 2014-05-21 e. SE JCH SE UCH Whistlewood´s Royal Court u. SE JCH SE UCH NO UCH Usansbos Honey-Honey Uppf: Ingemar Johansson, Ucklum Äg: Suzanne Östlund/ Hans Gustafsson, Bollebygd

           E 2 B/Jkk CK 4 Btkl R-cert

  1. Fallbackskogs Frejdis SE41315/2014 Född: 2014-06-03 e. Swinging Tails Baron de Lesac u. Fallbackskogs Freja Uppf: Barbro & Hans Pettersson, Gotlands Tofta Äg:Yvonne Grankvist & Per-Erik Pettersson, Eskilstuna

          E 4 B/Jkk

 

C 42. J Jaktfauveritens Iza SE38937/2014 Född: 2014-05-15 e. NO JCH NO UCH SE JCH Grebbas

         Mille u. SE JCH VCH Grebbas Rizzi Uppf: Peter Lundberg, Hova Äg: Peter Lundberg

         E

  1. J SE VCH Nimrods Ariel SE46843/2015 Född:2015-07-22 e. Åstdalens Affe u. Mynta Uppf: Håkan Hemäng, Brokind Äg: Per Nilsson, Ljungsbro

          E 3 B/jkk CK

  1. SE VCH SE JCH Nimrods Clara Frijs SE51509/2013 Född: 2013-08-12 e. AB-Brage u. Malva Uppf:Håkan Hemäng, Brokind Äg: Per Nilsson, Ljungsbro

          VG

  1. J Sjögareds Aspera-Aurora SE25696/2015 Född: 2015-03-20 e. Jägardrömmens Chummy u. Whistlewood´s Cory Azalea Uppf: Håkan Olsson, Töllsjö Äg: Anders Jardstedt, Vårgårda

          E 1 B/jkk CK Cert 3 Btkl   BIS Jakt 3

        

          Öppen Klass

  1. Whistlewoods Besser Cherry Molly SE45465/2016 född: 2016-07-05 e. Shiroblam Remus u. Whistlewoods Maris Piper Uppf: Elisabeth Strömberg, Värends Nöbbele Äg: Kenneth Mörk, Töreboda

           E 1 Ökk CK

 

         Championklass

  1. SE JCH NO JCH SE UCH SE VCH DK UCH Kiwi SE45917/2014 Född: 2014-05-02 e. SE JCH SE UCH SE VCH NO UCH DK UCH C.I.B Jägardrömmens Ares u. SE JCH NO JCH NO VCH Åstdalen´s Ronja Uppf: Espen Wathne, Hamresanden, Norge Äg: : Suzanne Östlund/ Hans Gustafsson, Bollebygd

           E 1 Chkk CK 2 Btkl

  1. SE UCH SE JCH SE VCH Pebbles-Flinta SE37463/2015 Född: 2015-06-11 e. NO JCH Smedkullens Fauve Alain u. SE JCH SE VCH Elvira Uppf: Pernilla & Ulrik Fauhlér, Sunne Äg: Pernilla & Ulrik Fauhlér

          E 2 Chkl CK

 

         Veteranklass

  1. SE JCH SE UCH SE VCH Smedkullens Fauve Allette S22053/2006 Född: 2006-02-04 e. NO JCH NO VCH NO UCH FI UCH Regal Du Rallye Saint Paul u. SE VCH Åstdalen´s Riffi Uppf: Anna-Karin Karlsson, Svenstavik Äg: Suzanne Östlund/ Hans Gustafsson, Bollebygd

           E 1 Vetkk CK 1 Btkl BIM

 

BASSET ARTESIÉN NORMAND

  

          Hanar

        

         Juniorklass

 

   50.   Star ban Zigurd SE20696/2017 Född: 2017-04-05 e. Star ban Zodiac u. Zellavie Uppf:Agneta & Ture Davidsson, Kungsbacka Äg:

          Leif Löfkvist, Hållnäs

          VG 1 Junkk

    

       Tikar

 

         Championklass

  1. DK UCH WJW-16 EUJW-16 NORDV-16 Gemma Av Solfjelltun NO47129/15

           Född: 2015-05-25 e. NLCH Hiver u.C.I.B Fröya Av Solfjelltun Uppf: Solfjelltun, Norge Äg:  Solfjelltun, Norge

           1 Chkk CK BIR    BIS  4  

*******************************************************************************************************

BIS final Ransäter 2018

BIS Final Ransäter 2018

 

BH Ransäter 2018

Basset Hound BIR & BIM

 

BFDB Ransäter 2018

Basset Fauve de Bretagne BIR & BIM

 

PBVG

Petit Basset Vendeen Griffon BIR & BIM

 

BAN Ransäter 2018

Basset Artesien Normand BIR

 

Jaktklass BIS Ransäter

Jaktklass BIS