Drevprovsäsongen i SBaK-M 2011/2012

 

Under hela drevprovsäsongen har vi haft 61 starter (varav 3 ekipage från Norge).

Under första säsongen hade vi 28 starter. Fördelat mellan raserna:

BAN     3 starter

BFDB   6 starter

PBGV  19 starter

 

Under andra säsongen hade vi 33 starter. Fördelat mellan raserna:

BAN     2 starter

BFDB   11 starter

PBGV   20 starter

 

Bästa drevprovshund 1:a säsongen: 

1:a          Grebbas Lessi          BFDB          Ägare: Kurt Johansen

2:a          Svante                    PBGV          Ägare: Sven-Inge Erksson

 

Bästa drevprovshund 2:a säsongen:

1:a          Elvira                      BFDB          Ägare: P.Fauler/U. Karlsson

2:a          Gold-Queens Tilly Trotter PBGV   Ägare: Åsa Jonsson

 

Totalt bästa drevprovshund:

1:a          Elvira

2:a          Gold-Queens Tilly Trotter

 

21 olika domare har dömt våra bassetar i Värmland, Dalarna och Örebro län. I Örebro har det varit svårt att få domare att döma.

Det blev en lång jaktsäsong då de flesta områden klarade sig från snö in i det sista. Däremot blev det skare under de sista veckorna av januari vilket gjorde att ett par hundar inte kom till start. I Värmland har det inom många delar varit brist på klövvilt och i Dalarna likaså. I Dalarna har man också fått hålla in proven tidvis pga varg i området.

Boel Nilsson

Drevprovskommisarie 2011/2012            

 

Drevprovsresultat 11 dec 2011 - 31 jan 2012


 

BAN

 


Pelltorparns Akilles                                 S52996/08

 

Gunilla Svensson   Folkebergs gård   54892 Hova                               1+2 rå   45 ep

 


Wildbasen Dexter                                   21026/05

 

Alexander von Sydow   Norra Bro 326   70594 Örebro                      1+3 hjort 44 ep

CHAMPION 


 

BFdB

 


Elvira                                                        S33385/09

 

P Fauhle´r & Ulrik Karlsson   Lövnäsv 18   68635  Sunne                    1+1+1+2 rå D-cert  53 ep

 

Se ovan                                                                                    3  rå   33 ep

 


Grebbas Karro                                         S60134/07

 

Per Göthe   Gamla Postv 11   79433 Orsa                                           3 rå   35 ep

 


Grebbas Mille                                          S41909/09

 

Leif Runar Nielsen   Hyniveien 195   3721 Skien  NORGE                   1 rå   43 ep

 


Hasta La Vistas Elle                                 NO33452/09

 

Jan Fossdal    Lönnveien 3   1813 Askim   NORGE                               3 hare +3 rå    35 ep

 

Madfällans  Melker                                 S60946/02

 

Boel Nilsson  Lilla Isåsen 441  69693 Aspabruk                                  1 rå 44 ep

 


Madfällans Vilda                                     S21732/09

 

Boel Nilsson/lars Johansson   Lilla Isåsen 441  69693 Aspabruk         1+2 rå 44 ep

 


Madfällans Verner                                  S40024/09

 

T & C Holmström    Hedarna 4   68293 Nordmarkshyttan                 3 räv   34 ep

 

Se ovan                                                                                1 rå   44 ep   CHAMPION

 


Trollpackans Alain de Arrogante          S56082/07

 

Annika Ljungberg   Gunnarskärsv 30   66333 Skoghall                       1+1 rå D-cert  49 ep

 

Se ovan                                                                                  1 rå+2 rå +3 rå   44 ep

 


 

PBGV

 


Bustebartens Bernharde Nora              NO50477/09

 

Mari Haukland o Leif Rakkestad   Norge                             1 rå    42 ep       

 


Gold-Queens Tilly Trotter                                            S24167/08

 

Åsa Jonsson    Byn 66196 Långserud                             1+1+2+2 rå 53 ep D-cert

 


Häggedrågens Agnes                              S48232/09

 

Anders Gunnarsson    Slättvål   66193 Säffle                      1 +3 rå  46 ep

 


Kruts De Lux Dina                                   S49608/02

 

Per sandin  Kyrkberget 30   78392 Stora Skedvi                  3 hare   36 ep

 


Kärråsens Ämmy                                     S63936/09

 

Ingemar Olofsson   Kärråsen 4   68392 Hagfors                    2 räv   36 ep

 


Kärråsens Äcko                                                             S63931/09

 

Se ovan                                                                           1 rå  44 ep

 

Se ovan                                                                           1+3  rå  44 ep

 

Se ovan                                                                           2+3+3 rå(1 rå)  46 ep

 

Se ovan                                                                  1 rå  46 ep                          CHAMPION

 


Kärråsens Öva                                         SE 29183/2010 

 

Ingemar Olofsson   Kärråsen 4  68392 Hagfors                         0 rå 35 ep

 

Se ovan                                                                           3 rå  37 ep

 


Petitbas Chicka Chicko                           S10986/09

 

Patrik Norman  Stopav. 50   78544 Dala-Järna                       0 rå  17 ep

 


Petitbas Coola Cacko                             S10987/09

 

Andreas Matzes   Bengtsgårdsv 1   79022 Sågmyra                1 rå  45 ep

 


Protyn’s Blanche Diamond                                          S30118/05

 

Maria Wedin   Backan Trötvik  68698 Gräsmark                      1 rå   44 ep

 


 

Rainstone Danielle                                  S47264/08

 

Niklas Dahlström   Atlasgatan 9   66133 Säffle                         1 rå   44 ep

 

Se ovan                                                                     1+1+3 rå  D-cert  48 ep      CHAMPION

 


Smebäcken Tillie Tee Tee                       S21920/09

Eje & Gunilla Fridh   Fölsvik Smebäcken  68696  Ö Ämtervik             3 rå  36 ep

 


Tallmobackens Brolle                             SE36742/10

 

Bengt Bollås   Gatan 1   68193  Kristinehamn                                    1 rå   43 ep

 


Vilauddens Unnvald                               S29618/07

 

Martin Lundqvist   Sjugare Stengatt 4   79390 Leksand                      1+3 rå   47 ep

 


Väntans Lyckliga Lotta                           S47675/09

 

Ann-Sofie Säljgård   Emausvägen 32   78051 Dala-Järna                      2 rå   42 ep



DREVPROVSRESULTAT       1 okt-10 dec 2011


BAN


Dobwest Fräsiga Frasvåffla   S55150/2005                              1 Rå  46 ep         CHAMPION

Maria Forsberg   Stömne Väststuga    67195  Klässbol

 


Wildbasen Dexter                S21026/2005                              1 Hjort   42 ep

Alexander von Sydow   Norra Bro 326    70594 Örebro

 

Se ovan                                                                              1 Hjort   43 ep



BFDB


Grebbas Lessi                              S25277/2008                    1+1+1 Rå  49 ep 

                                                                                        D-cert

Kurt Johansen,  Box 127  79090 Särna

 


Malva                                   S46138/2007                                 2 rå  42 ep

Monica Sjömilla    Ö Granhammar 216    71991  Vintrosa

 

Se ovan                                                                               1+2 Rå  45 ep                                                                                                   


Se ovan                                                                               1+2 Rå  46 ep                                                                                                 

 


Hovrikets Koffee Konfetti      S14902                                        1+1 Rå  45 ep                                  CHAMPION

Magnus Nilsson    Edsleskog   Strand   66291 Åmål

 


Stöpbergets Grim                      S40024/2009                             3 Rå  40 ep

Tomas & Christina Holmström   Hedarna 4   68293 Nordmarkshyttan

 

 

PBGV

 

Häggedrågens Agnes               S48232/2009                            1+3 Rå   46 ep

 

Anders Gunnarsson   Slättvål    66193 Säffle

 

Se ovan                                                                               1 Rå   43 ep                    

 


 

 

Gold-Queens MacKenzie       S60780/2004                                 1+2 Rå  48 ep                                                                                    

                                                                                           D-cert

 

Åsa Jonsson   Byn Nifelhem   66196 Långserud

 

  


 

Häggedrågens Patron              S26966/2008                         1+2+3 Rå  44 ep                           CHAMPION

 

Ulrika Karlsson    Stavstorp Hagen    66192 Säffle

 


Se ovan                                                                               1+ 1 Rå 48 ep                                                                                                    

 

                                                                                           D-cert


Se ovan                                                                               1 + 1 Rå 48 ep                                                                                              

 

                                                                                                             D-cert

 


Krut´s De Lux Dina                      S49608/2002                        3 Hare   40 ep

 

Per Sandin   Kyrkberget 30   78392 Stora Skedvi

 

 

 

Krut´s Heta Hector                     SE 30432/2010                        2 Rå   39 ep

 

Tomas Johansson   Tranbärsstigen 10   79252 Mora


 

Kärråsens Lilo                              S33667/2004                        2+3 Rå  43 ep

 

Görel  Hjelm    Lakenetorp Framgården     68394 Lakene

 

 

 

Kärråsens Quattro                     S26234/2006                           3 Rå   39 ep

 

Thomas Lindholm    Nybovägen 27   68333 Hagfors

 

 

 

Kärråsens Roj                     S31783/2006                         1+1 Rå  47 ep                                CHAMPION

Leif Sixtensson   Nordanåker 10  78051 Dala-Järna 


Se ovan                                                                       1 Räv+3 Hare  45 ep                                                                                           

 


Se ovan                                                                          1+1 Rå 45 ep                                                                                                   

 

 

 

Rainstone Danielle                    S47264/2008                               1 Rå  44 ep

 

Niklas Dahlström   Atlasgatan 9  66133 Säffle

 

 

 

Smebäckens Tillie Tee Tee     S21920/2009                                 0   32 ep

Eje Fridh  Fölsvik Smebäcken 68696 Östra Ämtervik 


Se ovan                                                                                  0   15 ep                                                                                                   

 

 

 

Svante                                S41511/2008                                 1+1 Rå 51 ep

                                                                                             D-cert

Sven-Inge Eriksson     Lillhedsägen 3   77013 Grangärde

 


Vilauddens Riva                      S44894/2007                                 1 Rå  43 ep

 

Marie Mård   Vilauddsvägen 39   79194  Falun



Vilauddens Qaxa                    S23400/2009                                   0 Rå 15 ep


Marie Mård Vilauddsvägen 39  791 94 Falun