Med reservation för felskrivning


Resultat för december 2011


Anlagsklass


Cairnterrier


Stenrösets Douglas                                    S50364/2009

Ägare: Gerd Åsbom, Stenmursvägen 21, 719 32 Vintrosa

Resultat: Godkänd anlag   Poäng: 32   Tid: 29 min



Öppenklass


BFDB


Check Star´s Vanda                                    S45946/2005

Ägare: Hanna Brasar, Ekrotsvägen 19, 653 51 Karlstad

Resultat: 1:a   Poäng: 42   Tid: 13 min



Golden Retriever 


Poety´s Jazica                                           S47026/2009

Ägare: Anna Lundin, Knyttkärr 510, 662 91 Åmål

Resultat: 1:a   Poäng: 35   Tid: 10 min



Labrador Retriever


Ritou´s Gorgonzola Baltus                        S60632/2009

Ägare: Annica Lund, Skoghemsvägen 1, 662 98 Tösse

Resultat: 1:a   Poäng: 40   Tid: 10 min


Ritou´s Gorgonzola Baltus                         S60632/2009

Ägare: Se ovan

Resultat: 1:a   Poäng: 35   Tid: 11 min


Resultat för november 2011


Anlagsklass


Australian Cattle Dog


Bushbug´s Esmond Drury                          S33661/2009

Ägare: Svend Månsson, Polisgatan 5, 692 72 Kumla

Resultat: Godkänd anlag   Poäng: 42   Tid: 11 min


Cyndee Des Poenjapp                                  S54991/2003

Ägare: Svend Månsson, Polisgatan 5 692 72

Resultat: Ej godkänd   Poäng: 27   Tid: 36 min



Berner sennenhund


Lovahagens Humble-Bee                               S24416/2009

Ägare: Åse Lindqvist, Tjärn 3, 669 91 Deje

Resultat: Godkänd anlag   Poäng: 42   Tid: 14 min



Labrador Retriever


Ritou´s Gorgonzola Baltus                            S60632/2009

Ägare: Annica Lund, Skoghemsvägen 1, 662 98 Tösse

Resultat: Godkänd anlag   Poäng: 35   Tid: 9 min



Öppenklass



BFDB


Check Star´s Vanda                                     S45946/2005

Ägare: Hanna Brasar, Ekrotsvägen 19, 653 51 Karlstad

Resultat: 1:a   Poäng: 32   Tid: 36 min



Golden Retrier


Poetry´s Jazica                                             S47026/2009

Ägare: Anna Lundin, Knyttkärr 510, 662 91 Åmål

Resultat: 1:a   Poäng: 37   Tid: 15 min


Poetry´s Jazica                                             S47026/2009

Ägare: Se ovan

Resultat: 1:a   Poäng: 35   Tid: 12 min



Labrador Retriever


Ritou´s Gorgonzola Baltus                          S60632/2009

Ägare: Annica Lund, Skoghemsvägen 1, 662 98 Tösse

Resultat: 1:a   Poäng: 35   Tid: 10 min



Nova scotia duck tolling retriever


Working Beaty´s Dancing Diva                  S31985/2006

Ägare: Maria Fridell, Forgatan 14, 667 34 Forshaga

Resultat: 1:a   Poäng: 42   Tid: 15 min




Resultat för oktober 2011

 

 

 Anlagsklass

 

 

BFDB


Ee Elektra                                                S598 48/2011

Ägare: Christina & Thomas Holmström, Hedarna 4, 682 93 Nordmarkshyttan

Resultat: Godkänd anlag   Poäng: 42   Tid 12 min



Golden Retriever

 

 

Falleur´s Costa Rica                                 S58769/2008

Ägare: Elisabeth Sandegren, Åsen Nordstugan, 661 95 Värmlands-Nysäter

Resultat: Godkänd anlag   Poäng: 42   Tid: 12 min

 

 

 


Lagotto Romagnolo

 

 

 Greta                                                    SE34868/2010

 

Ägare: Patrik Johansson, Gunrabol 110, 662 91 Åmål

 

Resultat: Godkänd anlag   Poäng: 42   Tid: 14 min

 

 

 

Welsh Springer Spaniel

 

 

 

Art Geson´s Liguister                             S38074/2008

 

Ägare: Janne Eriksson & Eva Gustafsson, Stora Backa, Sörgården, 661 94 Säffle

 

Resultat: Godkänd anlag   Poäng: 42   Tid: 11 min

 

 

 

Werinas Ljunghumla                               S27397/2009

 

Ägare: Annelie Takman, Stora Backa, Övre Träcka, 661 94 Säffle

 

Resultat: Godkänd anlag   Poäng: 42   Tid: 11 min

 

 

 

Öppen Klass

 

 

 


Amerikansk Cockerspaniel

 

 

 

Nach Caprillo Acting Solo                        N18391/04

 

Ägare: Hilde Ragnlien, Särliveien 9B, 1671 Kråkerby, Norge

 

Resultat: 1:a   Poäng: 37   Tid: 13 min

 

 

 

Statesman Deep Purple                          N16695/05

 

Ägare: Sofie Vegh, Wollbbraten, Norge

 

Resultat: 1:a   Poäng: 37   Tid: 14 min

 

 

 


Golden Retriever

 

 

 

Deeside´s Miss Moneypenny                  N12133/02

 

Ägare: Sifie Vega,Wollvraaten, Norge

 

Resultat: 2:a   Poäng: 25   Tid: 13 min

 

 

 

Dewmist Days of Magie                        S30486/2005

 

Ägare: Tonje Nore, Sundbyveien 79, 1407 Vinterbro, Norge

 

Resultat: 3:a  Poäng: 15   Tid: 15 min

 

 

 


Korthårig Tax Normal

 

 

 

Impuls Jericho                                     S44090/2009

 

Ägare: Lena Flygelholm,  Badvägen 1,  712 60 Grythyttan

 

Resultat: 1:a   Poäng: 35   Tid: 16 min

 

 

 


Springer Spaniel

 

 

 

Irma                                                  S55032/2009

 

Ägare: Ennelie Sjöberg, Lerums Gård Västra, 662 52 Edsvalla

 

Resultat:1:a   Poäng: 42   Tid: 13 min




Tillägg resultat för september

 

Öppenklass

 

Engelsk Springer Spaniel

 

Merjano´s Ally Mc Beal  N02764/06

Ägare: Marian J Nossen, Brendahagen 1, 5652 Ånand Norge

Resultat:  1:a   Poäng: 42   Tid: 15 min

 

 

Merjano´s Champagne Daisy   N 19210/08

Ägare: Marian J Nossen, Brendahagen 1, 5652 Ånand Norge

Resultat:  1:a   Poäng: 30   Tid: 25 min

 

 

Merjano´s Dream Team   N50009/09

Ägare: Marian J Nossen, Brendahagen 1, 5652 Ånand Norge

Resultat:  1:a   Poäng: 30   Tid: 28 min

 

 

Golden Retriever

 

 

Whoopi´s Keep in Touch     SE46678/10

Ägare: Anette Ekstedt Nilsson, Gösta Södergården, 661 92 Säffle

Resultat: 0:a

 

 

Labrador

 

 

Minnows Black Sally     SE12673/10

Ägare: Christer Persson, Karsbol Hagen, 665 92 Kil

Resultat: 1:a   Poäng: 42  Tid: 16 min

 

 

Lagotto Romagnolo

 

 

Tuskelum´s Arvid    S58399/09

Ägare: Märta Elfstedt, Näs Mellangärdet, 662 96 Svanskog

Resultat: 1:a   Poäng: 30   Tid: 23 min

 

 

Tuskelum´s Arvid  S58399/09

Ägare: Märta Elfstedt, Näs Mellangärdet, 662 96 Svanskog

Resultat: 1:a   Poäng: 37   Tid: 21 min

 

 

Blandras

 

 

Molle

Ägare: Sofia Nieminen, Stenhusgatan 3B, 661 40 Säffle

Resultat: 0:a

 

 


 

 

Resultat för september

 

Anlagsklass

 

American Staffordshire Terrier

 

Needful Thing´s King of The RingSE55780/2010

Ägare: Jenny Henriksson, Villagatan 13 A, 664 40 Slottsbron

Resultat: Godkänd anlag  Poäng: 32  Tid: 18 min

 

 

BFdB

 

Hedarnas AlexisSE45628/2010

Ägare: Jessica Bjord Pettersson, Ekhöjden 2, 682 91 Filipstad

Resultat: Godkänd anlag  Poäng: 35  Tid: 11 min

 

Ryethill´s Sir LancelotSE44388/2010

Ägare: Håkan Alnehill, Björkhemsvägen 3, 703 75 Örebro

Resultat: Godkänd anlag  Poäng: 42  Tid: 15 min

 


Engelsk Springer Spaniel

 

Irma   S55032/2009

Ägare: Ennelie Sjöberg, Lerums Gård V:a 317, 662 52 Edsvalla

Resultat: Godkänd anlag  Poäng: 40  Tid: 12 min

 

 

Öppen klass

 

Engelsk Springer Spaniel

 

Irma   S55032/2009

Ägare: Ennelie Sjöberg, Lerums Gård V:a 317, 662 52 Edsvalla

Resultat: 1:a  Poäng: 42  Tid: 17 min

 

 

Golden Retriever

 

Chamorels Red Alert    S43392/2009

Ägare: Eva Hedlund, Gisslebyn Källbacka, 661 96 Långserud

Resultat: 1:a  Poäng: 35  Tid: 20 min

 

 

Chamorels Red Alert    S43392/2009

Ägare: Eva Hedlund, Gisslebyn Källbacka, 661 96 Långserud

Resultat: 1:a  Poäng: 32  Tid: 17 min

 


Chamorels Red Alert   S43392/2009

Ägare: Eva Hedlund, Gisslebyn Källbacka, 661 96 Långserud

Resultat: 1:a  Poäng: 32  Tid: 24 min

 

 

Atlantpix Cucaracha   S41458/2005

Ägare: Irene Magnusson, Källbyn Sörhage, 662 96 Svanskog

Resultat: 2:a  Poäng: 25  Tid: 18 min

 

 

Jämthund

 

Flötmarkens Qkvissa   SE56545/2010

Ägare: Michaela Persson o Stefan Andersson, Bergsmansvägen 8, 680 96 Nordmarkshyttan

Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 16 min

 

 

Labrador

 

 

Cynhinfa Flint            SE12673/2010

Ägare: Christer Persson, Karsbol Hagen, 665 92 Kil

Resultat: 1:a  Poäng: 42  Tid: 16 min

 

 

Norsk Älghund Grå

 

Spettbergets Unni    S30950/2004

Ägare: Birgitta Edmark, Trångstad Skogstorp, 665 92 Kil

Resultat: 1:a  Poäng: 40  Tid: 11 min

 

 

PBGV

 

Gold-Queens Tilly Trotter   S24167/2008

Ägare: Åsa Jonsson, Byn Nifelhem, 661 96 Långserud

Resultat: 1:a  Poäng: 42  Tid: 22 min

 

 

Gold-Queens Tilly Trotter  S24167/2008

Ägare: Åsa Jonsson, Byn Nifelhem, 661 96 Långserud

Resultat: 1:a  Poäng: 42  Tid: 17 min

 

 

Smebäckens Stolta Sofia   S66937/2008

Ägare: Ulf Lindbergh, Stöpafors 73, 686 93 Sunne

Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 15 min

 

 

Smebäckens Qarisma   S38426/2007

Ägare: Git Lindbergh, Stöpafors 73, 686 93 Sunne

Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 18 min


 


 

Resultat för juli och augusti.


 

Anlagsklass

Borderterrier

Hux Flux Lovisa Lazuli                               S47335/09
Ägare: Kristina Westerlind, Astervägen 27, 663 41 Hammarö
Resultat: Godkänd Anlag  Poäng: 37  Tid: 25 min

Ottercap Blackout                                     S14963/2006
Ägare: Kristina Westerlind, Astervägen 27, 663 41 Hammarö
Resultat: Godkänd Anlag  Poäng: 32  Tid: 15 min
   
Golden Retriever

Atlantpix Cucaracha                                   S41458/2005
Ägare: Irene Magnusson, Källbyn Sörhage, 662 96 Svanskog
Resultat: Godkänd Anlag  Poäng: 32  Tid: 25 min

Bondvischans Glade Vidar                          SE48120/2010
Ägare: Maria Johansson, Stömne Röjsten 4, 671 95 Klässbol
Resultat: Godkänd Anlag  Poäng: 32  Tid: 22 min

Poetry´s Jazica                                         S47026/2009
Ägare: Anna Lundin, Knyitkärr 510, 662 91 Åmål
Resultat: Godkänd Anlag  Poäng: 42 Tid: 10 min

Whoopi´s Keep In Touch                            SE 46678/2010
Ägare: Anette Ekstedt Nilsson, Gösta Södergården, 661 92 Säffle
Resultat: Godkänd Anlag  Poäng: 42  Tid: 14 min

     
Irish Soft Coatet Wheaten Terrier

Lois Kelsey´s Doreen                                 SE42368/2010
Ägare: Annica Wuopio, Dufvåsvägen 29, 664 40 Slottsbron
Resultat: Godkänd Anlag  Poäng: 32  Tid: 17 min
   
Labrador

Azon                                                        SE33494/2010
Ägare: Fredrik Jonasson, Vitsippevägen 2, 662 91 Åmål
Resultat: Godkänd Anlag  Poäng: 35  Tid: 23 min


PBGV

Gold-Queens Yägermeister                         SE37530/2010
Ägare: Kent Nilsson, Dufvåsvägen 29, 664 40 Slottsbron
Resultat: Godkänd Anlag  Poäng: 32  Tid: 18 min

Rodesian Ridgeback


Caineabels Red Morris Cowen                       S58907/2006
Ägare: Lisa Malmqvist,Anders Nilsson, Bräckan Lilla Nystugan, 661 96 Långserud
Resultat: Godkänd Anlag  Poäng: 37  Tid: 17 min


Strävhårig Tax


Harefjordens Jane Fonda                                S56299/2007
Ägare: Fredrik Jonasson, Vitsippevägen 2, 661 91 Åmål
Resultat: Godkänd Anlag  Poäng: 37  Tid: 15 min

Jämthund

Flötmarkens Qkvissa                                   SE56545/2010
Ägare: Michaela Persson,Stefan Andersson, Bergsmansvägen 8, 680 96 Lesjöfors
Resultat: Godkänd Anlag  Poäng: 42  Tid: 16 min

Blandras

Molle
Ägare: Sofia Nieminen, Stenhusgatan 3B, 661 40 Säffle
Resultat: Godkänd Anlag  Poäng: 35  Tid 28 min
               
Öppen Klass

Gråhund
Sofie                                                      SE60437/2010
Ägare: Per-Olov Henriksson, Uttervägen 7, 686 33 Sunne
Resultat: 1:a  Poäng: 42  Tid:16 min

Sofie                                                      SE 60437/2010
Ägare: Per-Olov Henriksson, Uttervägen 7, 686 33 Sunne
Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 20 min

Sofie                                                     SE60437/2010
Ägare: Per-Olov Henriksson, Uttervägen 7, 686 33 Sunne
Resultat: 1:a  Poäng: 42  Tid: 15 min

Jämthund
Flötmarkens Qkvissa                                SE56545/2010
Ägare Michaela Persson,Stefan Andersson, Bergsmansvägen 8, 680 96 Lesjöfors
Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 25 min

Flötmarkens Qkvissa                                  SE56545/2010
Ägare: Michaela Persson,Stefan Andersson, Bergsmansvägen 8, 680 96 Lesjöfors
Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 22 min

Labrador Retiever

Minnows Black Sally                                  SE12673/2010
Ägare: Christer Persson, Karsbol Hagen, 665 92 Kil
Resultat: 1:a  Poäng: 42  Tid: 15 min

Lagotto Romagnolo

Tuskelum´s Arvid                                      S58399/2009
Ägare: Märta Elfstedt, Näs Mellangärdet, 662 96 Svanskog
Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 21 min

PBGV

Gold-Queens Tilly Trotter                              S24167/2008
Ägare: Åsa Jonsson, Byn Nifelhem  661 96 Långserud
Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 20 min

Smebäckens Stolta Sofia                              S66937/2008
Ägare: Ulf Lindberg, Stöpafors 73, 686 93 Sunne
Resultat: 1:a  Poäng: 35  Tid: 19 min

Smebäckens Quarisma                                 S38426/2007
Ägare: Git Linberg, Stöpafors 73, 686 93 Sunne
Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 24 min

 

 

 

Ordinarieprovet 18/6 2011
 
Ban
 
Barsaja´s Imra              S 33443/05
Ägare: Lars Hägg, Gunnita Station, 665 91 Kil
Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 19 min
 
 

Dobwest Fräsiga Frasvåffla  S 55150/05
Ägare: Maria Forsberg, Stömne Väststuga, 671 95 Klässbol
Resultat: Avbryter
 
 

 

BFdB
 
Emilhaugens Troja         S 63291/07
Ägare: Thomas & Christina Holmström, Hedarna 4, 682 93 Nordmarkshyttan
Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 25 min

 


 BH
 
Swede Sun´s Qasper      S 61296/07
Ägare: Agneta Segerström, Mölnslätten Bynningen, 661 92 Säffle
Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 17 min

 


 PBGV
 
Hedarnas Zenta               S 44528/08
Ägare: Kjell Skoog, Högen Västtomta, 664 91 Grums
Resultat: 1:a  Poäng: 32  Tid: 20 min

 
 
Häggedrågens Alma          S 48229/09
Ägare: Stefan Petersson, Högåsen Ängen, 665 92 Kil
Resultat: 3:a  Poäng: 14  Tid: 28 min

 
 
Smebäckens Stolta Sofia    S 66937/08
Ägare: Ulf Lindbergh, Stöpafors 73, 686 93 Sunne

Resultat: 3:a  Poäng: 17  Tid: 27 min

 
 
Smebäckens Tillie Tee Tee  S 21920/09
Ägare: Eje Fridh, Fölsvik Smebäcken, 686 96 Ö:a Ämtervik
Resultat: Avbryter


 
Smebäckens Qarisma           S 38426/07
Ägare: Git Lindbergh, Stöpafors 73, 686 93 Sunne

Resultat: 1:a  Poäng: 42   Tid: 22 min

 

 

AnlagsKlass 1/4- 2011 - 30/6 2011


 
Belgisk Vallhund Tervueren
 
Spader Ess Miss Grappa        S 43365/08
Ägare: Mari Jansson, Hammarsgatan 9, 662 31 ÅmÅl

Resultat: Godkänd Anlagklass


 
Gråhund
 
Sofie                                   SE60437/10
Ägare: Per-Olov Henriksson, Uttervägen 7, 686 33 Sunne
Resultat: Godkänd Anlagsklass


 
Jack Russel
 
Hedda                                   Oreg.
Ägare: Angelica Nyberget, Höjen 10, 686 93 Sunne
Resultat: Godkänd Anlagsklass


 
Jämthund
 
Oryx                                     S 49547/09
Ägare: Fredrik Thyberg, Pålsby 15, 686 91 Sunne
Resultat: Godkänd Anlagsklass


 
Labrador Retriever
 
Axel                                     S 25257/09
Ägare: Marie Svensson, Kökverud Berget, 661 94 Säffle
Resultat: Godkänd Anlagsklass


 
Game´s A´Kleja                  sjr 25-0572-10
Ägare: Pernilla Fahler & Ulrik Karlsson, Lövnäsvägen 18, 686 35 Sunne
Resultat: Godkänd Anlagsklass


 
Minnows Black Sally            SE 12673/10
Ägare: Christer Persson, Karsbol Hagen, 665 92 Kil
Resultat: Godkänd Anlagsklass

 
 
Lagotto Romagnolo
 
Tuskelun´s Arvid                 S 58399/09
Ägare: Märta Elfstedt, Näs Mellangärdet, 662 96 Svanskog
Resultat: Godkänd Anlagklass

 
 
Miniatyr Bullterrier
 
Classic Dreams Mini Piff       S 40914/09
Ägare: Cecilia Karlsson, Siriusgatan 7A, 661 33 Säffle
Resultat: Godkänd Anlagsklass

 
 
Newfoundland
 
Frykbjörnens Beautiful Wilma    SE 19410/10
Ägare: Ingela Norberg, Slobyn Junibacken, 671 96 Mangskog
Resultat: Godkänd Anlagsklass

 
 
PBGV
 
Ismans Ozzy                            SE 16547/10
Ägare: Ralf Segerström, Mölnslätten Bynningen, 661 92 Säffle
Resultat: Godkänd Anlagsklass

 

Stabyhoun
 
Kraaybell´s Bossanova Af Boken     SE 10229/10
Ägare: Niklas Johannesson, Åshammarstigen 10, 664 91 Grums
Resultat: Godkänd Anlagsklass

 
 
Öppenklass

 
 
BFdB
 
Elvira                                        S 33385/09
Ägare: Pernilla Fahler & Ulrik Karlsson, Lövnäsvägen 18, 686 35 Sunne
Resultat: 1:a  Poäng: 37 Tid: 19 min


 
Flatcoated Retriever
 
Flatterhaft Brake Pedal               S 60091/04
Ägare: Ulrika Lundgren, Skattkärrsvägen 19, 656 72 Skattkärr
Resultat: 1:a  Poäng: 42 Tid: 14 min


 
Flatterhaft Mad Max                  SE 29390/10
Ägare: Ulrika Lundgren, Skattkärrsvägen 19, 656 72 Skattkärr
Resultat: 1:a  Poäng: 37 Tid: 14 min


 
Finsk Lapphund
 
Black Blossom Lady Xhila           S 51692/07
Ägare: Harriet Persson, Bondevägen 44, 686 31 sunne
Resultat. 0:a  Poäng: 12  Tid: 17 min


 
Fjällfarmens Lothar                    S 62688/07
Ägare: Yvette Svedlund, Ulvsby 17, 686 93 Sunne
Resultat: 3:a  Poäng: 22  Tid: 22 min


 
Labrador Retriever
 
Ringlets Twister                         S 17668/09
Ägare: Mari Nälsén, Skruvstadstorp, 664 91 Grums
Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 16 min


 
PBGV
 
Hedarnas Zenta                         S 44528/08
Ägare: Kjell Skoog, Högen Västtomta, 664 91 Grums
Resultat: 1:a  Poäng: 35  Tid: 25 min


 
Tax

 
Hjelmskogens Moses                     SE 14598/10
Ägare: Urban & Susanne Johansson, Mullestigen 2, 661 31 Säffle
Resultat: 1:a  Poäng: 37  Tid: 14 min


 
Blandras
 
Laban 
Ägare: Erica Svensson, Grorud G:a Affären, 661 92 Säffle
Resultat: Godkänd Anlagsklass


 
Schäfer
 
Arno                                            S...............
Ägare: Ida-Sofie Edström, Sveavägen 26, 661 40 Säffle
Resultat: Ej Godkänd Anlagsklass