Resultat provperiod 1 2013-14

BFDB
 
  ÖPPEN KLASS   EGENSKAPS POÄNG
    Kep           D Cacit     UPP-   DREV       SAM-      
      Ha Räv Hj K.b  _ o.res   SÖK TAG- DREV SÄTT/ TAPPT SKALL SKALL AR- LYD- JAKT- S:a
                CERT Cacit   SÖK UPP- SÄK FART TAPPT HÖRB MARK SAM- LYD- DUGL poäng
1 Elvira S33385/2009       1         EP 4 4 5 4 5 4 4 4 4 5 43
2 Ulrik Karlsson & Pernilla Fauhler                   KOD   3         1   2    
3 Lövnäsvägen 18  686 35 Sunne                 DK 383                    
  Elvira S33385/2009       1     X   EP 5 5 5 5 5 5 5 4 5 6 50
2 Ulrik Karlsson & Pernilla Fauhler                   KOD                      
3 Lövnäsvägen 18  686 35 Sunne                 DK 365 364 377                
1 Hedarnas Bonzo   0               EP 4 4 0 0 0 0 0 4 4 2 18
2 Ellen Holmström  SE20636/2012                 KOD                      
3 Hedarna 4 682 93 Nordmarkshyttan                 DK 008 024                  
1 Hovriket´s Koffee Konfetti S14902/2007       1         EP 4 5 5 5 5 5 4 4 4 5 46
2 Magnus Nilsson                   KOD                      
3 Strand  111 662 91  Åmål                 DK 387 314 370                

 PETIT

  Ustorpabyns Bira SE38357/2009       1     X   EP 5 5 5 6 5 5 4 5 4 6 50
2 Lars-Erik Karlsson                   KOD                      
3 Gärdsbyn 131    662 91   Åmål                 DK 372 363 334                
1 Ustorpabyns Bira SE38357/2009       1         EP 5 4 5 5 4 5 5 4 4 5 46
2 Lars-Erik Karlsson                   KOD 2           5        
3 Gärdsbyn 131    662 91   Åmål                 DK 368 385                  

 

Resultat Provperiod 2

BFDB

1 Grebbas Rulle    SE       1         EP 4 5 5 6 5 4 4 3 4 5 45
2 Ronny  Holte 48509/2011                 KOD 4         4          
3 Torsredsvägen 28 461 58 Trollhättan                 DK 365 365                  
1 Dragviken´s Upp i Rök   SE       1         EP 4 5 5 5 4 4 4 3 5 5 44
2 Pär Nilsson 13145/2011                 KOD 3 1 1 3 1,5 4 5 1 1 5  
3 Vassbo 26 791 93 Falun                 DK 3115 335                  
1 Dragviken´s Upp i Rök   SE       3         EP 3 5 3 4 3 4 2 4 4 3 35
2 Pär Nilsson 13145/2011                 KOD 1 1 2   1 2 2 1 2 5  
3 Vassbo 26 791 93 Falun                 DK 309 324 334                

 

PBGV

1 Tallmobackens Brolle   SE       3         EP 3 4 3 4 3 4 5 4 4 3 37
2 Bengt Bollås 36742/2010                 KOD 1 2     2,5   1,5 1   5  
3 Gatan 1 681 93 Kristinehamn                 DK 322 337                  
1 Petitbas Coola Cacko   S       1         EP 3 3 5 5 4 5 5 4 4 5 43
2 Andreas Matzes  10987/2009                 KOD 3,4 1 1 3   3 1,5 1,4   5  
3 Bengtsgårdsvägen 1 790 22 Sågmyra                 DK 373                    
1 Kärråsens Ämmy    S       1         EP 3 4 5 5 5 5 5 4 4 4 44
2 Ingemar Olofsson 63936/2009                 KOD 1,4 3 1 3 1,5 1 1,5        
3 Kärråsen 4  683 92  Hagfors                 DK 365                    
1 Kärråsens Ämmy   S       1         EP 3 4 5 5 5 5 4 3 4 5 43
2 Ingemar Olofsson 63936/2009                 KOD 1 2   3 2   5 1      
3 Kärråsen 4  683 92  Hagfors                 DK 020 394                  

BAN                                                                                                                                                                                                                                                

1 Banubas Diddi   SE       1     X   EP 4 5 5 5 5 6 5 3 4 6 48
2 Ola Nilsson 28006/2011                 KOD   2 1 3   1,3 5        
3 Nyeds-Heås Myrkullen 666 60 Molkom                 DK 363 380                  
1 Banubas Diddi   SE       1         EP 4 4 5 5 5 5 5 3 4 5 45
2 Ola Nilsson 28006/2011                 KOD   2     1            
3 Nyeds-Heås Myrkullen 666 60 Molkom                 DK 3100 362                  
1 Pelletorparns Akilles   S         1       EP 5 4 5 4 4 5 5 4 4 5 45
2 Gunilla Svensson 52996/2008                 KOD     1 3 1   1        
3 Folkebergs Gård 548 92 Hova                 DK 4105                    

 

 Resultat Provperiod 3

 
 
  ÖPPEN KLASS   EGENSKAPS POÄNG
    Kep           D Cacit     UPP-   DREV       SAM-      
      Ha Räv Hj K.b  _ o.res   SÖK TAG- DREV SÄTT/ TAPPT SKALL SKALL AR- LYD- JAKT- S:a
                CERT Cacit   SÖK UPP- SÄK FART TAPPT HÖRB MARK SAM- LYD- DUGL poäng
1 Dragviken´s Upp i Rök   SE       1         EP 3 4 4 4 4 4 5 5 5 4 42
2 Pär Nilsson 13145/2011                 KOD 4 1 1 3 1 4 3 1 2 5  
3 Vassbo 26 791 93 Falun                 DK 365 017                  
1 Hedarnas Bonzo SE       1         EP 3 4 5 5 5 4 5 4 5 4 44
2 Ellen Holmström  20636/2012                 KOD                      
3 Hedarna 4 682 93 Nordmarkshyttan                 DK 352 362                  
1 Hedarnas Bonzo SE       1         EP 3 4 5 5 5 5 4 5 4 4 44
2 Ellen Holmström  20636/2012                 KOD 1 1         4   2    
3 Hedarna 4 682 93 Nordmarkshyttan                 DK 365                    
1 Grebbas Rizzi SE       1         EP 5 6 5 5 5 3 3 3 4 6 45
2 Peter Lundberg 48513/2011                 KOD 2 1         2        
3 Sörgården 17 548 91  Hova                 DK 390 375 385                
1 Grebbas Rizzi SE       1     X   EP 5 5 5 5 4 5 5 5 5 5 49
2 Peter Lundberg 48513/2011                 KOD                      
3 Sörgården 17 548 91  Hova                 DK 347 374 364                
1 Grebbas Rizzi SE       0         EP 4 4           4 4 3 19
2 Peter Lundberg 48513/2011                 KOD   2           1   4  
3 Sörgården 17 548 91  Hova                 DK 305 303 302                

 

BAN

1 Pelletorparns Akilles   S         1       EP 4 4 5 4 4 4 5 5 4 5 44
2 Gunilla Svensson 52996/2008                 KOD   2 1 3     5 1,5      
3 Folkebergs Gård 548 92 Hova                 DK 470 405 415                
1 Banubas Diddi   SE       1     X   EP 4 5 5 6 5 6 5 4 4 6 50
2 Ola Nilsson 28006/2011                 KOD 1 2     2 3          
3 Nyeds-Heås Myrkullen 666 60 Molkom                 DK 366 365 362                

 

PBGV

1 Meldemos Knotas   SE       1     X   EP 5 5 5 6 5 5 5 3 4 5 48
2 Erik Bäck  44410/2010                 KOD   2                  
3 Gröna Udden 3 705 97 Glanshammar                 DK 365 370                  
1 Bluff´s Go On Duffy NO       2         EP 2 4 3 5 3 4 4 4 4 3 36
2 Jan Olav Bilit 41809/11                 KOD 1,4 1   3 1 2 2 1 2 2  
3 Diskosveien 31 Biri  NORGE                 DK 347                    
1 Bluff´s Hunting Tuva NO       1         EP 4 5 5 4 5 4 5 5 4 5 46
2 Roy Arne Torp 118747/12                 KOD 3 2       4 5        
3 Tingnäsveien 631 Näs på Hedmark NORGE                 DK 366 333                  
1 Bluff´s Go On Tippi  NO       1         EP 5 4 5 4 4 4 4 5 4 4 43
2 Birger Jensen  41811/11                 KOD   1         3 1      
3 Helgoyvegen 290 Nes på Hedmark NORGE                 DK 362                    
1 Bluff´s Go On Happy NO       0         EP 3 2               2 7
2 Solvor Bakken 41814/11                 KOD 1 1               2  
3 Vangsveien 1072 Vang På Hedmark NORGE                 DK 302                    
1 Bäckströms Elsa SE         1       EP 4 4 5 5 5 5 4 4 3 5 44
2 Fredrik Bäckström   34950/2012                 KOD 3 1 1 3 1,5 3 1,5 1   5  
3 Tångsätter 344 715 94 Odensbacken                 DK 463 477 414                
1 Rainstone Fidelite        0         EP 4                 2 6
2 Niklas Dahlström 66396/2008                 KOD                   2  
3 Atlasgatan 9 661 33 Säffle                 DK 301                    
1 Petitbas Chicka Chicko S       1         EP 4 4 4 5 4 5 4 5 4 4 43
2 Patrik Norman 10986/2009                 KOD   2 1 3 2 3 5 5      
3 Storavägen 50 785 44 Dala Floda                 DK 124 378                  
1 Petitbas Coola Cacko   S       1         EP 5 4 4 4 4 5 4 4 4 4 42
2 Andreas Matzes  10987/2009                 KOD   2   2 2 3 5 1      
3 Bengtsgårdsvägen 1 790 22 Sågmyra                 DK 362                    
1 Petitbas Chicka Chicko S       1         EP 3 4 5 5 4 5 5 5 4 4 44
2 Patrik Norman 10986/2009                 KOD 1 1 1 3 2 1 5 1,5 2 3  
3 Storavägen 50 785 44 Dala Floda                 DK 374 332                  
1 Kärråsens Ämmy   S       1         EP 5 5 5 5 5 6 5 4 4 5 49
2 Ingemar Olofsson 63936/2009                 KOD   2 1     1 1        
3 Kärråsen 4  683 92  Hagfors                 DK 362 324                  

 

Bästa drevprovshundar i avd Mellan.

Period 1

Elvira, Äg Ulrik Karlsson & Pernilla Fauhler Sunne

Period 2 och 3

Banubas Diddi

Bästa drevprovshund i Mellan

Banubas Diddi, Äg Ola Nilsson Molkom

 

Nyblivna jaktchampions i Mellan under säsongen

Banubas Diddi, Äg Ola Nilsson Molkom

Elvira, Äg Ulrik Karlsson & Pernilla Fauhler Sunne

Kärråsens Ämmy, Äg Ingemar Olofsson Hagfors

Pelletorparns Akilles, Äg Gunilla Svensson Hova

Petitbas Coola Cacko, Äg Andreas Matses Sågmyra

Petitbas Chicka Chicko, Äg Patrik Norman Dala Floda

Ustorpabyns Bira, Äg Lars-Erik Karlsson Åmål

Styrelsen gratulerar er alla till era utomordentliga hundar.