Domare:  Göran Hallberger

     Domarelev: Therese Johansson

    Ringsekreterare: Åsa Hallberger & Maria Sand

 

PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN

 

 Hanar

 

     Juniorklass

 

1. Black Majesty Gin´N´Tonic SE47003/2015 född: 2015-04-15 e. INT UCH Around Special Effects u.   Fiordilatte Del Lago Degli Orsi Uppf: Iva Raic, Croatia Äg: Bo Ehlin, Sävsjö

 E 1 JUNKK CK 2 BHKL 

 

         Unghundsklass

 

2. Mörka Skogs Isak Göransson SE27907/2015 född: 2015-04-08 e. Bäckströms Svante u. Mörka Skogs Susanne Axelsson Uppf: Cecilia Von Braun, Eriksmåla Äg: Sven-Inge Eriksson,Grangärde

V G 

      Jakt/Bruksklass

 

3. SE JCH Around Ultra Powerful SE24861/2014 född: 2014-03-13 e. SE UCH Rainstone Dustin u. SE UCH Around Nothing Else Matters Uppf: Löfgren & Viitanen, Öxabäck Äg: Bo Olofsson, Trosa

I Championklass efter gårdagens Cert: E 2 CHKK 3 BHKL

 

4. Gold-Queens Adliga Armanac SE25161/2014 född: 2014-03-21 e. SE JCH SE UCH  Rainstone Courir u. J Gold-Queens Zvenska Zoega uppf: Åsa & Folke Jonsson, Långserud Äg: John Erik Eriksson, Säffle

V G 

 

5. Väntans Qrumelur Qulan SE23041/2014 född: 2014-03-02 e. SE UCH SE JCH Väntans Ögonlock u.Nord JV-07 Nord V-07 Väntans Grymma Grynet Uppf: Inge Hansen Pettersson & Göran Pettersson, Götene Äg: Inge Hansen Pettersson & Stephan Lindstöm, Lerum

 E 1 JKK CK Cert 4 BHKL 1 BIS Jakt

 

         Championklass

 

6. SE UCH DK UCH HR UCH ME UCH Around Special Effects SE42029/2013 född: 2013-06-02 e. SE VCH SE UCH Ebouriffe Tiger Of Sweden u. Nord JV-11 SE UCH Around Nothing Else Matters Uppf: Annika Löfgren & Markku Viitanen, Öxabäck Äg: Bo Ehlin Sävsjö

E 1 CHKK CK 1BHKL BIR, BIS 2

 

Tikar

 

         Juniorklass

 

7. Gabi SE51869/2015 född: 2015-09-14 e. SE JCH Kärråsens Åliver u. Belle-Spirit Uppf: Bengt Larsson, Aplared Äg: Bengt Larsson, Aplared

V G 1 JUNKK

 

         Jakt/Bruksklass

 

8. NO UCH Bluff´s Ivrige Kira NO37879/13 född: 2013-03-09 e. N J (D) CH N UCH As-Fant u. N UCH N SE J(D) CH Happy Fancy Uppf: Solvor Bakken, Ålesund Äg: Odd Hellevik

Till Championklass efter gårdagens Cert: V G 3 CHKK 

 

         Öppen klass

 

9. Belle-Spirit SE44973/2011 född: 2011-06-23 e. Vessmantorps Alfons Nalle u. Around Elastic Fantastic Uppf: Stefan Mårtensson, Burseryd Äg: Bengt Larsson, Aplared

V G 2 ÖKK

 

10. Väntans Qära Qerstin SE23044/2014 född: 2014-03-02 e. SE JCH SE UCH Väntans Ögonlock u. Nord JV-07 Nord V -07 Väntans Grymma Grynet Uppf: Inge Petterson-Hansen & Göran Pettersson, Götene Äg: Lena Friberg, Borås

E 1 ÖKK CK 3 BTKL

 

         Championklass

 

11. SE JCH SE UCH SE VCH Around Very Lovely SE28563/2014 född: 2014-03-20 e. SE JCH SE UCH SE VCH Marskärs Petit Conrad u. SE JCH SE UCH SE VCH Around Jar of Jam.Uppf: Annicka Löfgren & Markku Viitanen, Öxabäck Äg: Mikael Mårtensson, Mjöbäck

E 1 CHKK CK 1 BTKL BIM

 

12. SE UCH N UCH DK UCH J Väntans Party Pingla SE61263/2012 född:2012-10-31 e. Afterglow Walnut Whip u. Nord JV-07 Nord V-07 Grymma Grynet Uppf: Väntans Kennel, Götene Äg: Lennart Boström Sjövik & Väntans Kennel Götene,

E 2 CHKK

 

         Veteranklass

13. J SE UCH DK UCH Väntans Ögonfröjd S16832/2004 född: 2004-01-14 e. INT UCH  NO UCH SE JCH SE UCH  Blandings Ajax u. INT UCH NO UCH SE UCH SE V-02 Väntans Fröken Fräken Uppf: Inge Hansen Pettersson & Göran Pettersson, Götene Äg: Inge Hansen Pettersson, Götene

E 1 VKK CK 2 BTKl, BIR & BIS veteranklass

 

          Uppfödarklass

 

Väntans kennel, Äg: Inge Hansen Pettersson, Götene, tävlar med följande katalognummer:

 5, 10,12 & 13     1 HP,  Bästa Uppf grupp               

 

 

BASSET FAUVE DE BRETAGNE

 

Hanar

 

          Öppen Klass

 

14. Buskarnas Hassel SE39447/2014 född: 2014-05-21 e. Whistelwood´s Royal Court u. Usansbos Honey-Honey Uppf: Ingemar Johansson, Ucklum Äg: Tomas Lindberg, Bjursås

D

 

15. Frej SE61634/2010 född: 2010-09-05 e. Hovrikets Tazzo Tabazzo u. Åstdalens Birka Uppf: Hans Welff, Stjärnhov Äg: Hans Thyr, Örebro

G 

 

16. Högmossen´s Carpe Diem SE23285/2014 född: 2014-03-12 e. SE UCH NO UCH SE VCH DK UCH SE JCH C.I.B Jägardrömmens Ares u. NOV-12 Högmossen´s Axelle Uppf: Michael Karlsson, Runhällen Äg: Michael Karlsson, Runhällen

E 1 ÖKK

 

          Championklass

 

17. C.I.B NO UCH SE UCH DK UCH NO-V12 DK-V15  Speyside´s Luke Skywalker SE36422/2010 född: 2010-04-15 e. Dijonais Des Domaines De Keremma u. C.I.B SE UCH NO UCH FI UCH Nord-V06 Nord-V 07 SE-V 08 Zibbans Aida Uppf: Yvonne Jyborn & Tomas Olsson, Vänersborg Äg: Yvonne Jyborn, Vänersborg

E 1 CHKK

 

 Tikar

 

          Juniorklass

 

18. Högmossen´s Elite SE42347/2015 född: 2015-07-24 e. Harak Du Rally De Grange u. NOV-12 Högmossen´s Axelle Uppf: Michael Karlsson, Runhällen Äg: Nancy Jåfs Persholt, Sala

E 2 JUNKK

 

19. Nimrods Ariel SE46843/2015 född: 2015-07-22 e. Astdalens Affe u. Mynta Uppf: Håkan Hemäng, Brokind  Äg: Per Nilsson, Ljungsbro

VG 3 JUNKK

 

20. SE VCH Pebbles-Flinta SE37463/2015 född:2015-06-11 e. NO JCH Smedkullens Fauve Alain u. SE JCH SE VCH Elvira Uppf: Ulrik Karlsson/ Pernilla Fauhlér, Sunne Äg: Ulrik Karlsson/ Pernilla Fauhlér, Sunne

E 1 JUNKK CK

 

21. Skogmannens Aimee SE39660/2015 född: 2015-05-27 e. Stöpbergets Fender u. Fanfare Du Vallon De La Peupliere Uppf: Annika & Magnus Skogsman, Skoghall Äg: Annika & Magnus Skogsman, Skoghall

V G 4 JUNKK

 

          Unghundklass

 

22. Sjögareds Constance SE25695/2015 född: 2015-03-20 e. SE JCH SE VCH Jägardrömmens Chummy u. SE JCH SE UCH  Whistlewoods Cory Azalea Uppf: Håkan Olsson, Töllsjö Äg: Per Eriksson, Örebro

E 1 UKK CK 3 BTKL

 

          Jakt/Bruksklass

 

23. SE JCH SE VCH Elvira S33385/2009 född: 2009-04-12 e. INT UCH NO UCH SE UCH SE VCH Stöpbergets Grim u. Astdalen´s Svea Uppf: Gunnel Holmberg, Storvik  Äg: Ulrik Karlsson/ Pernilla Fauhlér, Sunne

E 1 JKK CK 1 BTKL Cert BIR 2 BIS JAKT BIS 4

 

24. SE VCH SE JCH Grebbas Rizzi SE48513/2011 född: 2011-06-24 e. Hovriket´s Koffee Konfetti u.Grebbas Jassi Uppf: Kurt Johansen, Särna Äg: Peter Lundberg, Hova

E 2 JKK CK 2 BTKL R-Cert

 

25. J SE VCH Nimrods Clara Frijs SE51509/2013 född: 2013-08-12 e. AB-Brage u. Malva Uppf: Håkan Hemäng, Brokind Äg: Per Nilsson, Ljungsbro

E 3 JKK

 

         Öppen Klass

 

26. SE VCH  Ara SE30488/2014 född: 2014-04-16 e. NO JCH UCH VCH SE JCH UCH VCH Madfällans Verner u. Grebbas Mira Uppf: Stina Andersson, Boda Kyrkby  Äg: Hans-Erik Bertilsson, Ludvika

V G 3 ÖKK

 

27. SE VCH Fanfare Du Vallon De La Peupliere SE35072/2012 född: 2010-07-24 e. Univers u. Cracotte Du Vallon De La Peupliere Uppf: Rene Boisset, Frankrike Äg: Annika Skogsman, Skoghall

G

 

28. Hawaii Du Domaine D´Asgard LOF33329/0 f. 2012-07-06 e. Valiant u. Vaneuse Du Clos Uppf: Mr.Hillion, Frankrike Äg: Wenche & Oskar Leirvåg, Hellvik, Norge

Deltager ej

 

29. Jaktfauveritens Iza SE38937/2014 född: 2014-05-15 e. NO JCH NO UCH SE JCH Grebbas Mille u.SE JCH SE VCH Grebbas Rizzi Uppf: Peter Lundberg, Hova Äg: Peter Lundberg, Hova

E 1 ÖKK CK 4 BTKL

 

30. Zibbans Essie SE46892/2014 född: 2014-06-12 e. Enclos Du Rally Saint Paul u. Zibbans Paloma Uppf: Liselotte Sellén Bore, Tidaholm Äg: Yvonne Jyborn & Tomas Olsson, Vänersborg

E 2 ÖKK

 

          Veteranklass

 

31. SE VCH Check Star´s Vanda S45946/2005 född: 2003-10-30 e. Pepe De La Meignaniere u. DK UCH Check Star´s Scharlet Uppf: Uffe Jörgensen  Äg: Hanna Brasar, Karlstad.

V G 1 VKK

 

BASSET HOUND

 

         Tikar   Valpklass 6-9 månader

 

32. Bustassens Lilla My SE58820/2015 född: 2015-11-28 e. Magdaforssens Baloo u. Good Mind´s Mine Sweety uppf: Ingrid Ahlgren & Ikola Jarkko, Köping Äg: Christina Severin, Ljung

2 Valp kk 

 

33.Bustassens Tulippa SE58824/2015 född: 2015-11-28 Magdaforssens Baloo u. Good Mind´s Mine Sweety uppf: Ingrid Ahlgren & Ikola Jarkko, Köping Äg: Anna Severin, Eskilstuna

1 Valp kk HP 

 

Hanar

 

     Juniorklass

 

34. Bassador Popper SE54269/2015 född: 2015-10-03 e.Gucci Gloomy Clown u. Affections Dark Fantasy Uppf: Dorte Lövgren, Huskvarna Äg: Linda Hellerstedt Skara

V G 1 JUNKK

 

          Championklass

 

35. C.I.B EECH Tallin V-16 Nord CH FI W-15 Hel W-15 S EJV-13 SEV -15 Swede Sun´s Bazthian SE59287/2012 född: 2012-10-10 e. Nut-Brown Nick V Grunsven u. JWW-10 SE UCH Swede Sun´s Ylva Uppf: Paula Sunebring, Tostared Äg: Roberto Axelsson, Ydre

E 2 CHKK CK 2 BHKL

 

36. DK UCH SE JV-14 SE UCH Swede Sun´s Gazton SE13667/2014 född: 2013-12-19 e. Swede Sun´s Bazthian u. Swede Sun´s Åfelia Uppf: Paula Sunebring, Tostared Äg: Paula Sunebring & Bosse Thorlin, Tostared

E 1 CHKK CK 1 BHKL BIR, BIS 1

 

Tikar

 

         Juniorklass

 

37. Magdaforssens Bedazon SE51564/2015 född: 2015-10-04 e. SEJV-14 SE UCH Swede Sun´s  Gazton u. SE UCH NO UCH Swede Sun´s Xandy Uppf: Kristina Larsson, Deje Äg: Kristina Larsson, Deje

V G 1JUNKK

 

 

         Unghundsklass

 

38. Swede Sun´s Henny SE15559/2015 född: 2014-12-31 e. Swede Sun´s Conny u. Nick-Named Nina V Grunsven Uppf: Paula Sunebring, Tostared Äg: Paula Sunebring & Bosse Thorlin, Tostared

E 1 UKK CK 1 BTKL Cert BIM

 

 

        Championklass

 

39. SE UCH Affections black To Reality S25049/2009 född: 2009-03-13 Uppf: Monica & Roland Carlsson, Vårgårda Äg: Carina Westerlund, Häggeby

E 1 CHKK CK 2 BTKL

 

40. NO V-11 Nord JV-11 SE UCH NO UCH Magdaforssens Highland Queen SE45634/2010 f. 2010-06-13 e. NO UCH NO V-10 Lullubell´s Constantin u. C.I.B Nord UCH SE VCH Bassestugans Bojan Bamyl Uppf: Kristina Larsson, Deje Äg: Ulla Fallström, Piteå

E 2 CHKK

 

BASSET ARTESIÉN NORMAND

 

      Hanar Valpklass  6-9 månader

 

41. Kaislan Tilan Le Carabine SE31285/2016 f. 2016-02-03 e. Multi CH Multi Winner WW-14 EUW-13, -15 Pelltorparns Akilles u. FI CH, Multi Winner Kaislan Tilan La Chicoute uppf: Hanna Hyvärinen, Finland. Äg: Gunilla Svensson, Hova

1 Valpkk HP

        

Hanar

          

          Juniorklass

 

42. Vitruvians Don SE16333/2016 f.2015-10-06 e. Kefir De Citron De Terra Quente u. Hillary De La Petit Dordogne Uppf: Roger Schielke, Tyskland Äg: Gunilla Svensson, Hova

E 1 JUNKK CK 1 BHKL  BIR,  BIS 3

 

==============================================================

Väntans Ögonfröjd Äg: Inge Hansen Pettersson, Götene

En välbehållen veteran, BIR & BIS veteranklass

 

PETIT Bästa tikklass:

1:a Around Very Lovely  Äg: Mikael Mårtensson, Mjöbäck

2:a Väntans Ögonfröjd Äg: Inge Hansen Pettersson, Götene

 

PETIT, BIR & BIM

BIR:  Around Special Effects  Äg: Bo Ehlin Sävsjö

BIM: Around Very Lovely  Äg: Mikael Mårtensson, Mjöbäck

 

BFDB

Pebbles Flinta 1:a i Jun k klassen med CK. Äg: Ulrik Karlsson/ Pernilla Fauhlér, Sunne

 

BFDB

Elvira, CK Cert BIR. Äg: Ulrik Karlsson/ Pernilla Fauhlér, Sunne

 

BFDB,  Bästa tikklass

1:a Elvira, Äg: Ulrik Karlsson/ Pernilla Fauhlér, Sunne

2:a Grebbas Rizzi  Äg: Peter Lundberg, Hova

3:a Sjögareds Constance  Äg: Per Eriksson, Örebro

4:a Jaktfauveritens Iza  Äg: Peter Lundberg, Hova   Alla med CK

 

Basset Hound BIR & BIM

BIR: Swede Sun´s Gazton. Äg: Paula Sunebring & Bosse Thorlin, Tostared

BIM: Swede Sun´s Henny. Äg: Paula Sunebring & Bosse Thorlin, Tostared

 

BIS Jakt

1:a Väntans Qrumelur Qulan. Äg: Inge Hansen Pettersson & Stephan Lindstöm, Lerum

2:a Elvira,  Äg: Ulrik Karlsson/ Pernilla Fauhlér, Sunne

 

BIS tävlingen

1:a BASSET HOUND Swede Sun´s Gazton. Äg: Paula Sunebring & Bosse Thorlin, Tostared

2:a PETIT Around Special Effects  Äg: Bo Ehlin Sävsjö

3:a BAN Vitruvians Don  Äg: Gunilla Svensson, Hova

4:a BFDB Elvira, Äg: Ulrik Karlsson/ Pernilla Fauhlér, Sunne