RESULTAT SBAK MELLAN KARLSTAD 2013-06-01

 

Domare: Kenneth Edh

Ringsekreterare: Liselott Madsen & Viktoria Karlsson

 

 

BASSET ARTESIÉN NORMAND

         

Hanar

           Öppen klass

 

      1.  Wildbasen Gutte SE41040/2010

           F. 2010-05-22

           e. Sakra’s Excés S26149/2001

           u. Wildbasen Extra S35972/2006

           Uppf: Sören & Anna Wilhelmsson Nässjö

           Äg: Niklas Nyström Enbackevägen 8 61731 Skärblacka

           DELTAGER EJ

 

Tikar

 

          Juniorklass

 

     2.  Star Ban Ztina SE47798/2012

          F. 2012-07-16

          e. SE UCH Barsaja’s Komet S27348/2007

          u. SE UCH SE JCH Star Ban Zkalla S34681/2008

          Uppf: Agneta & Ture Davidsson Fjärås

          Äg: Andreas Knutsson Ågården 136 Björkhaga 52399 Hökerum
          JUNKL VG JUNKK 1

 

    3.  Woods Bullet Elijah SE52405/2012

          F. 2012-05-23

          e. Woods Bullet Be Little Do Go N21890/07

          u. Woods Bullet Amazing Sting N23285/07

          Uppf: Knut & Ellen Olsen Stange Norge

          Äg: Nils Jansson Postlåda 2034 68196 Kristinehamn

          JUNKL VG JUNKK 2

 

 

          Öppen klass

 

     4.  Banubas Diddie SE28006/2011

          F. 2011-04-07

          e. SE UCH Barsaja’s Komet S27348/2007

          u. NORD V-11 SE JCH SE UCH SE V-12 Banubas Cindy S26967/2007

          Uppf: Håkan & Susanne Karlsson Huddinge

          Äg: Ola Nilsson Nyeds-Hedås 216 66060 Molkom

          ÖKL V G ÖKK 2

 

     5.  NORD JW-12 NO W-12 Dobwest Mosan SE40121/2011

          F. 2011-05-26

          e. MULTI CH MULTI W Pelltorparns Akilles S52996/2008

          u. NO UCH SE UCH Barsaja’s Jogga S33405/2006

          Uppf: Maria Forsberg Klässbol

          Äg: Maria Forsberg Stömne Västuga 67195 Klässbol

          ÖKL E  ÖKK 1 CK BTKL 1 BIR BIS 3

 

 

BASSET HOUND

 

Tikar

 

          Valpklass 4-6 mån

 

     6.   Swede Sun’s Dora SE13361/2013

           F. 2012-12-27

           e. Nut Brown Nick V Grunsven SE14549/2012

           u. Swede Sun’s Åsanna SE48969/2010

           Uppf: Paula Sunebring Tostared

           Äg: Kristina Larsson Kastanjevägen 24 66931 Deje

           VALPKL 1 HP

 

 Hanar

 

           Unghundklass

 

     7.   Honeycar’s Yugo SE60832/2011

           F. 2011-10-15

           e. C.I.B C.I.E NORD UCH SE VCH Honeycar’s Tucker S49861/2006

           u. SE UCH FI UCH Honeycar’s Unic S36359/2007

           Uppf: Anne-Cathryne Almstedt Nykvarn

           Äg: Camilla Lilihammar Vasavägen 2 16958 Solna

          JUNKL E JUNKK 1 CK BTKL 1 CERT BIR BIS  1

 

            Öppen klass

     

      8.  Affections Carpe Diem SE18291/2011

           F. 2011-02-09

           e. SE UCH Affections Born to Run S25042/2009

           u. SE UCH Affections You Are My Girl S13756/2008

           Uppf: Roland & Monica Carlsson Nossebro

           Äg: Marina Strandberg Hartmansvägen 5A 71432 Kopparberg

           DELTAGER EJ

          

 

           Championklass

 

     9.   C.I.B C.I.E NORD UCH SE VCH Honeycar’s Tucker S49861/2006

           F. 2006-06-17

           e. C.I.E LU CH NO V-00 NORD UCH FI UCH WW-00 Swede Sun’s Konrad S55267/98

           u. NORD UCH Honeycar’s Old Mill S45933/2001

           Uppf: Anne-Cathryne Almstedt Nykvarn

           Äg: Camilla Lilihammar Vasavägen 2 16958 Solna

           CHKL E CHKK 1 CK BTKL 2

 

Tikar

 

           Unghundklass

 

    10.  Cazzim’s Lay All Your Love On Me SE46993/2011

           F. 2011-06-26

           e. Bazetts Dagerman S43894/2007

           u. SE UCH Basseligans Elizabeth Swann S16759/2008

           Upp: Helen Gjertz Nossebro

           Äg: Marina Strandberg Hartmansvägen 5A 71432 Kopparberg

           DELTAGER EJ

 

    11.  Honeycar’s Yes Roadster SE60833/2011

           F. 2011-10-15

           e. C.I.B C.I.E NORD UCH SE VCH Honeycar’s Tucker S49861/2006

           u. SE UCH FI UCH Honeycar’s Unic S36359/2007

           Uppf: Anne-Cathryne Almstedt Nykvarn

           Äg: Anne-Cathryne Almstedt Stenmossevägen 6 15593 Nykvarn

           UKL E UKL 2

 

    12.  To Much Monkeybusiness Av Esta Cado SE60966/2012

           F. 2011-07-10

           e. Dick Skip Od Berounky S14097/2007

           u. Geyron’s Exclusive Rights S20616/2009

           Uppf: Elisabeth Moseby Norge

           Äg: Jessica Hellström Torpsång Nyhagen 667 73297 Arboga

           UKL E UKK 1CK BTKL 4

 

             Öppen klass

 

    13.   Basseligans Sandra Bullock SE28772/2011

            F. 2011-04-08

            e. SE VCH SE UCH NO UCH Lulubelle’s Bootstrap Bill S17794/2009

            u. SE VCH Basseligans Black Pearl S16762/2008

            Uppf: Helena Jarnlöf Säffle

            Äg: Helena Jarnlöf Kila Växel 66194 Säffle

            ÖKL E ÖKK 1 CK BTKL 3 RCERT

 

 

           Championklass

 

   14.   Honeycar’s Unic S36359/2007

           F. 2007-04-18

           e. Swede Sun’s James S64673/2004

           u. SE UCH Honeycar’s Quasar-Unipower S53241/2003

           Uppf Anne-Cathryne Almstedt Nykvarn

            Äg:Anne-Cathryne Almstedt Stenmossevägen 6 15593 Nykvarn

            CHKL E CHKK 1 CK BTKL 1 BIM

 

  15.  NO V-11 NORD JV-11 SE UCH NO UCH Magdaforsens Highland Queen 

          SE 45634/2010

          F. 2010-06-13

            e. Lulubelle’s Constantin NO37222/09

            u. INT UCH SE VCH Bassestugan’s Bojah Bamyl S50775/2007

            Uppf: Kicki Larsson Deje

            Äg: Kicki Larsson Kastanjevägen 24 66932 Deje

            CHKL E CHKL 2

 

 

           Veteranklass

 

    16.  Bassestugans Alice Amor S50494/2004

           F. 2004-07-04

           e. MULTI CH Swede Sun’s Vincent S34985/2001

           u. INT UCH Ebbaz Madiken S59524/2000

           Uppf: Eva Kvarntun Herrljunga

           Äg: Eva Kvarntun Eggvena 52491 Herrljunga

           Specialtecken: C

          VETKL E VETKK 1 BTKL 2 CERT

          

            Uppfödarklass:

           Honeycars Anne-Cathryne Almstedt Stenmossevägen 6 15593 Nykvarn

           7, 9, 11, 14

           UPPFKL 1 HP

  

 

BASSET FAUVE DE BRETAGNE

 

Hanar

 

           Juniorklass

 

  17.    Hedarnas Bonzo SE20636/2012

           F. 2012-02-12

           e. SE VCH NO VCH SE JCH NO JCH Madfällans Verner S40024/2009

           u. SE VCH Emilhaugens Troja S63291/2007

           Uppf: Thomas & Christina Holmström Nordmarkshyttan

           Äg: Ellen Holmström Hedarna 4 68293 Nordmarkshyttan

           JUNKL E JUNKK 1

 

  18.    Tjärbäckens Pål SE43990/2012

           F. 2012-06-27

           e. SE VCH NORD UCH SE JCH Hovriket’s Han-E-Ball S20344/2009

           u. J Grebbas Isa S26974/2007

           Uppf: Rabb Sven Johansson Särna

           Äg: Kurt Johansen Box 127 79090 Särna

          JUNKL E JUNKK 2

 

           Jakt/Bruksklass

 

   19.    SE JCH SE VCH Madfällans Verner S40024/2009

            F. 2009-05-19

            e. Stöpbergets Grim S51032/2006

            u. Madfällans Paulina S16212/2005

            Uppf: Henry & Kristina Forsberg Hult Madfällan

            Äg: Thomas & Christina Holmström Hedarna 4 68293 Nordmarkshyttan

           Specialtecken: C

           BJKL VG  BJKK 2

 

   20.  SE JCH SE VCH Trollpackans Alain d’Arrogante S56082/2007

           F. 2007-05-20

           e. Vagabond Du Rallye De Ramondens LOF026137/04086

           u. Roxanne Du Rallye Saint Paul S44498/2007

           Uppf: Gun-Britt Blomdahl Åseda

           Äg: Annika Skogsman Gunnarskärsvägen 30 66333 Skoghall

           BJKL E BJKL 1 CK BHKL 2 CERT

 

        Championklass

 

   21.   SE JCH SE VCH SE UCH Madfällans Patrik S16209/2005

           F. 2005-01-09

           e. MULTI CH Deerwood Elite’s Blue Fighter S24230/2001

           u. J Cotter’s Belle Epoque S15329/2000

           Uppf: Kristina & Henry Forsberg Tranås

           Äg: Boel & Lars Johansson Lilla Isåsen 441 69693 Aspabruk

           CHKL E CHKK 2

 

   22.   SE UCH NO UCH Speyside’s Luke Skywalker SE36422/2010

           F. 2010-04-15

           e. Dijonnais Des Domaines De Keremma S60238/2009

           u. C.I.B NORD V-06 NORD V-07 SE UCH SE V-08 Zibbans Aida S47501/2004

           Uppf: Yvonne Jyborn & Tomas Olsson Vänersborg

           Äg: Yvonne Jyborn & Tomas Olsson Grunnebo 379 46293 Vänersborg

           CHKL E CHKK 1 CK BHKL 1 BIR BIS 4

        

 

           Veteranklass

 

   23.   Stöpbergets Grim S51032/2006

           F. 2002-10-13

           e. SE JCH Rödängets Cleo S54904/98

           u. NO V-02 Oceane Du Rallye Saint LOFO19241/04605

           Uppf: Anita & Trond Jömna Norge

           Äg: Thomas Holmström Hedarna 4 68293 Nordmarkshyttan

           VETKL E VETKK 1 CK BHKL 3

 

 Tikar

 

          Jakt/Bruksklass

 

  24.   J Elvira S33385/2009

          F. 2009-04-12

          e. Stöpbergets Grim S51032/2006

          u. Åstdalens Svea S19255/2004

          Uppf: Gunnel Holmberg Storvik

          Äg: Pernilla Fauhlér & Ulrik Karlsson Lövnäsvägen 18 68635 Sunne

          BJKL E BJKK 2

 

 25.    J SE VCH Madfällans Vilda S21732/2009

          F. 2009-02-13

          e. J NORD JV-03 SE VCH SE UCH DK UCH Madfällans Melker S60946/2002

          u. SE JCH Chyton Fleur De Foret S16104/2003

          Uppf: Kristina & Henry Forsberg Tranås

          Äg: Boel & Lars Johansson Lilla Isåsen 441 69693 Aspabruk

          BJKL E BJKK1 CK BTKL 2 CERT

 

      Öppen klass

 

  26.  Fanfare Du Vallon De La Peupliere SE35072/2012

         F. 2010-07-24

         e. Univers LOF24704/3863

         u. Cracotte Du Vallon De La Peupliere LOF29125

         Uppf: ?

         Äg: Annika Skogsman Gunnarskärsvägen 30 66333 Skoghall

         ÖKL V ÖKK 3

 

  27.  Grebbas Mira S41913/2009

         F. 2009-05-11

         e. Åstdalen’s Boris S58269/2004

         u. Grebbas Gaia S26602/2005

         Uppf: Kurt Johansen Särna

         Äg: Stina Andersson Silverberg Södravägen 22 Boda Kyrkby

         ÖKL G

 

  28.  Grebbas Rizzi S48513/2011

         F. 2011-06-24

         e. Hovrikets Koffee Konfetti S14902/2007

         u. Grebbas Jassi S14902/2007

         Uppf: Kurt Johansen Särna

         Äg: Peter Lundberg Storhult Sörgården 17 54891 Hova

         ÖKL E ÖKK 2

 

  29.  Madfällans Tea S68465/2007

         F. 2007-10-26

         e. Madfällans Pigge S21614/2005

         u. Madfällans Paulina S16212/2005

         Uppf: Kristina & Henry Forsberg Tranås

         Äg: Boel & Lars Johansson Lilla Isåsen 441 69693 Aspabruk

         ÖKL E ÖKK 1 CK BTKL 3

 

  30.  Trollpackans Flisa Favorit SE28344/2011

         F. 2011-03-14

         e. Damnonia China S53336/2006

         u. Zibbans Tindra S64524/2008

         Uppf: Gun-Britt Blomdahl Åseda

         Äg: Roland & Anita Malmgren Granlidsvägen 35 A 65351 Karlstad

         ÖKL V ÖKK 4

 

 

        Veteranklass

        

 31.  C.I.B NORD V-06 NORD V-07 SE UCH SE V-08 NO V-10 Zibbans Aida S47501/2004

        F. 2004-06-10

        e. Tokai De L’Escouadou LOF023457/03632

        u. Sweetdean Gin Sling S12902/2002

        Upp: Liselotte Bore Sellén Falköping

        Äg: Tomas Olsson & Yvonne Jyborn Grunnebo 379 46293 Vänersborg

        VETKL E VETKK 1 CK BTKL 1 BIM

 

         Uppfödarklass:

         Madfällans Kristina & Henry Forsberg Hult Madfällan 57399 Tranås

          19, 21, 25, 29

         UPPFKL 1 HP

 

    

 

PETIT BASSET GRIFFON VENDÉEN

 

 Hanar

 

         Juniorklass

 

  32.  Kärråsens Eski SE36180/2012

         F. 2012-04-24

         e. SE JCH SE UCH Rainstone Rocaille S25975/2002

         u. SE JCH Kärråsens Offelia S45653/2005

         Uppf: Brittmarie & Ingemar Olofsson Hagfors

         Äg: Alf Skoglund Hallåsvägen 8 68594 Torsby

         JUNKL VG

 

         Jakt/Bruksklass

 

  33.   Petitbas Coola Cacko S10987/2009

          F. 2008-12-09

          e. Afterglow Walnut Whip S51044/2006

          u. SE VCH SE UCH SE JCH Väntans Bruna Bönan S27504/2005

          Uppf: Ann-Sofie Säljgård & Patrik Nilsson Dala-Järna

          Äg: Andreas Matses Bengtsgårdsvägen 1 79022 Sågmyra

          BJKL E BJKK 1 CK BHKL 1 CERT BIR BIS 2

 

  34.   J Tallmobackens Brolle SE36742/2010              

          F. 2010-04-28

          e. SE JCH SE UCH SE VCH Marskärs Petit Conrad S41215/2007

          u. SE JCH SEVCH Gold-Queens Okanagan S43090/2005

          Uppf: Åke Nilsson Deje

          Äg: Bengt Bollås Gatan 1 68193 Kristinehamn

          BJKL  G

 

   35.  Wildeers Glada Gustav S54084/2009

          F. 2009-07-24

          e. Wildeers Alerta-Alfred S42933/2003

          u. Väntans Dollar Dagny S47951/2006

          Uppf: Jenny Wildeers & Magnus Olofsson Perstorp

          Äg: Åke Sparringsjö Bergåsvägen 28 44250 Ytterby

          BJKL G

    

 Öppen klass

 

   36.  SE VCH Häggedrågens Albin S48230/2009

          F. 2009-06-25

          e. SE JCH NO JCH NORD UCH C.I.B Gold-Queens Mackenzie S60780/2004

          u. J SE VCH Gold-Queens Lady Lambrusco S38047/2004

          Uppf: Anders Gunnarsson Säffle

          Äg: Annette Karlsson Blåklintsgatan 5 65345 Karlstad

          ÖKL G

 

   37.  Kärråsens David SE42293/2011

          F. 2011-05-24

          e. SE JCH Mossdalens Esso S44177/2006

          u. SE JCH SE UCH Kärråsens Rippa S31786/2006

          Uppf: Brittmarie & Ingemar Olofsson Hagfors

          Äg: Maria Zetterqvist Källåshyddan 66195 Värmlands-Nysäter

         ÖKL VG  ÖKK 1

 

       Championklass

 

   38.  SE UCH SE JCH Kärråsens Äcko S63931/2009

          F. 2009-10-20

          e. SE JCH NO JCH SE CH Rotvältans Cero S24360/99

          u. SE JCH SE UCH Kärråsens Rippa S31786/2006

          Uppf: Brittmarie & Ingemar Olofsson Hagfors

          Äg: Ingemar Olofsson Kärråsen 4 68392 Hagfors

          CHKL E CHKK 1 CK BHKL 2

 

 Tikar

 

        Juniorklass

 

   39.  Gullanabbas Zoe SE42750/2012

          F. 2012-06-10

          e. NO JCH NO UCH NO VCH SE UCH Veni Des Ajoncs De L’Aulne S53686/2004

          u. SE V-09 NORD UCH J Gullanabbas Luna S19152/2008

          Uppf: Helene Backsten Hyltebruk

          Äg: Helene Backsten Gullanabba 111 31491 Hyltebruk

          DELTAGER EJ

        

         

        Jakt/Bruksklass

 

   40.  SE JCH Kulleröds Rita S42628/2008

          F. 2008-05-01

          e. Ismans Cello S30701/98

          u. Kulleröds Nora S50039/99

          Uppf: Börje Blomgren Bjärnum

          Äg: Jakob Ingvar Nilsson Backgården Vilske-Kleva 52194 Falköping

          BJKL G

 

 41.  J Kärråsens Cettie SE42287/2011

          F. 2011-05-23

          e. SE JCH SE UCH SE VCH Marskärs Petit Conrad S41215/2007

          u. SE JCH Kärråsens Offelia S45653/2005

          Uppf: Brittmarie & Ingemar Olofsson Hagfors

         Äg: Ingemar Olofsson Kärråsen 4 68392 Hagfors

         BJKL E BJKK 2

 

    42.  J Kärråsens Cessan SE42290/2011

           F. 2011-05-23

           e. SE JCH SE UCH SE VCH Marskärs Petit Conrad S41215/2007

           u. SE JCH Kärråsens Offelia S45653/2005

          Uppf: Brittmarie & Ingemar Olofsson Hagfors

          Äg: Ingemar Olofsson Kärråsen 4 68392 Hagfors

          BJKL VG  BJKK 4

 

    43.  J Kärråsens Ämmy S63936/2009

           F. 2009-10-20

           e. SE JCH NO JCH SE UCH Rotvältans Cero S24360/99

           u. SE JCH Kärråsens Rippa S31786/2006

           Uppf: Brittmarie & Ingemar Olofsson Hagfors

           Äg: Ingemar Olofsson Kärråsen 4 68392 Hagfors

           BJKL E BJKK 3

 

    44.  Ustorpabyns Bira S38357/2009

           F. 2009-04-29

           e. Vilauddens Noa S17603/2006

           u. Hjortängens Molly S41281/2005

           Uppf: Evert Ekelund Eksjö

           Äg: Lars-Erik Karlsson Gerdsbyn 131 66291 Åmål

           BJKL E BJKK 1

 

 

           Öppen klass

 

    45.  Arwen SE23852/2011

           F. 2011-03-16

           e. NO JCH SE JCH Kärråsens Izac S41412/2002

           u. Petitbas Bezzy Boop S51038/2006

           Uppf: Marie Wikström Molkom

           Äg: Marie Wikström Nyeds-Västanå 622 66060 Molkom

           ÖKL E ÖKK 1

 

          Championklass

 

    46.   SE V-09 NORD UCH  J Gullanabbas Luna S19152/2008

            F. 2008-02-13

            e. WW-08 Charbonnel Cantona NHSB2637362

            u. SE UCH SE JCH Vilauddens Wilja S27186/2005

            Uppf: Helene Backsten Hyltebruk

            Äg: Helene Backsten Gullanabba 111 31491 Hyltebruk

            DELTAGER EJ

   

            Uppfödarklass:

           Kärråsens: Brittmarie & Ingemar Olofsson Kärråsen 4 68392 Hagfors

           37, 38, 41, 43

           UPPFKL 1 HP